Menu Zamknij

Zabezpieczenie domu przed włamaniem – kiedy warto zamontować alarm?

nowoczesna centrala alarmowa z modułem GSM

Należy wiedzieć, że teoretycznie nigdy nie jest za późno na zabezpieczenie domu przed włamaniem. Bowiem taka decyzja może zapaść nie tylko podczas jego budowy czy przed gruntownym remontem i zdarzają się rozmaite scenariusze, na przykład potrzeba szybkiego montażu alarmu przed wyjazdem na wakacje. I dlatego też w zależności od indywidualnej sytuacji oraz potrzeb, instalator (wykwalifikowany, profesjonalny) powinien zarekomendować nam takie rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej. W trakcie pierwszego spotkania przedstawi nam trzy warianty systemu alarmowego: bezprzewodowy, przewodowy oraz hybrydę łączącą zalety obu technologii.

Trzeba wiedzieć, że jeżeli wybór padnie na instalację przewodową, wtedy jej montaż należy przeprowadzić najlepiej przed pracami wykończeniowymi lub gruntowym remontem. Natomiast w przypadku systemów bezprzewodowych i hybrydowych montaż urządzeń jest niemal bezinwazyjny i wystarczy wtedy wywiercić otwory pod kołki mocujące – dzięki temu można go przeprowadzić w dowolnej, dogodnej dla nas chwili. Wykonanie takiej instalacji nastąpi w bardzo szybkim czasie, zatem możemy zabezpieczyć nasz dom jeszcze przed planowanymi wakacjami. Warto wiedzieć, że bezinwazyjność montażu pozwala na rozłożenie w czasie decyzji związanych z funkcjami, jakie ma docelowo pełnić system alarmowy – na początku wystarczy podstawowa ochrona. Pamiętajmy też o tym, że wybierając najistotniejsze i niezbędne elementy systemu, między innymi: centralę alarmową, sygnalizator, manipulatory oraz kilka czujek ruchu – spowoduje to znaczne ograniczenie wstępnych kosztów instalacji.

Z upływem czasu będziemy mogli bez kłopotu rozszerzyć liczbę urządzeń, dodając kolejne funkcje, na przykład z zakresu automatyki domowej czy ochrony przed skutkami takich zagrożeń, jak pożar czy zalanie. W dowolnym momencie możemy także wymienić modele urządzeń na inne, na przykład na czujki ruchu z funkcją PET, kiedy w domu pojawi się kot czy pies.