Menu Zamknij

Kilka faktów o systemach alarmowych

Jak się ustrzec włamania?

Już na wstępie należy wspomnieć, że systemem alarmowym nazywamy zespół kilku połączonych ze sobą urządzeń elektronicznych. Chodzi przede wszystkim o czujniki ruchu, kontaktrony, szyfratory i centrale alarmowe. Jeśli chcemy, żeby ta właśnie orkiestra była zgrana, musimy pomyśleć o elektronice bardzo wysokiej jakości. Chodzi przecież o bezpieczeństwo chronionego obiektu. Obecnie nowoczesne systemy alarmowe zyskują uznanie nie tylko firm, ale również prywatnych właścicieli domów i mieszkań. W końcu każdego dnia słyszymy o włamaniach i napadach. Trzeba odpowiednio im zapobiegać.

Całodobowy nadzór obiektu

Działania prewencyjne znacznie zmniejszają ryzyko włamania. Zwłaszcza jeśli system alarmowy jest podłączony do sieci monitoringu jakiejś agencji ochrony. Administrator lub właściciel może wówczas liczyć na całodobowe nadzorowanie. W końcu obiekt musi być chroniony bez przerwy. W dzisiejszych czasach systemy alarmowe są nieco skomplikowane w montażu. Musi je programować i ustawiać doświadczony instalator, który ma odpowiednią licencję. Warto wspomnieć, że w naszym pięknym kraju nad Wisłą działalność firm ochroniarskich jest regulowana odpowiednimi ustawami. Pracować w tej branży nie mogą osoby karane. Sprawa dotyczy zarówno ochroniarzy, jak i instalatorów. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy zamontować sobie system alarmowy w swoim domu lub mieszkaniu. Przede wszystkim dualne czujniki ruchu muszą zostać zamontowane w odpowiednich miejscach. Tani alarm, który monitoruje tylko 2-3 czujki raczej nie zabezpieczy domu jednorodzinnego.

Zasięg czujnika w strefie chronionej

W strefie chronionej nie może być miejsca, którego swoim zasięgiem nie obejmują czujniki. W przypadku profesjonalnych zabezpieczeń elektronicznych cena absolutnie nie może być jedynym wyznacznikiem. Firmy ochroniarskie, które bardzo często sprzedają alarmy, doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna jest jakość poszczególnych podzespołów. Sygnał o potencjalnym włamaniu nie może być wysyłany, jeśli obok czujnika przejdzie pająk. Załoga interwencyjna nie będzie przecież jeździć na chroniony obiekt co kilka minut. W przypadku monitorowani alarmów montowanie urządzeń, których cena budzi wątpliwości co do jakości, jest bezsensowne. Oszczędności będą wówczas tylko pozorne. Trzeba będzie bowiem płacić nie tylko za usługi serwisu technicznego, ale również za nieuzasadnione przyjazdy grupy interwencyjnej. Trzeba zatem wybrać sprawdzone części elektroniczne i doświadczonych instalatorów. Dobrze działający alarm, podpięty do sieci monitoringu lokalnej agencji ochrony, zapewni bezpieczeństwo w każdym domu