Menu Zamknij

Czujki systemu alarmowego – jak je odpowiednio dobrać?

Dwie kamery monitoringu przemysłowego przymocowane do muru,jedna kopułkowa druga kopaktowa.

System alarmowy, by był skuteczny, tzn. chronił nasze mienie i nie tworzył fałszywych alarmów musi być wyposażony we właściwe czujki alarmowe.

Jakie czujki wybrać?

W domowych instalacjach alarmowych powszechnie wykorzystuje się czujki ruchu, wśród których największą popularnością cieszą się pasywne czujki podczerwieni (PIR) oraz czujki dualne. Czujki dualne łączą w sobie pasywny tor podczerwieni z torem mikrofalowym. Dzięki wykorzystaniu tych dwóch zjawisk fizycznych, czujki dualne są stosunkowo odporne na fałszywe alarmy. Jeżeli mamy w domu zwierzęta, np. psa czy kota powinniśmy pomyśleć o zamontowaniu specjalnych czujek odpornych na ruch zwierząt. Z racji zastosowania specjalnej konstrukcji, tego rodzaju czujki są w stanie odróżnić ruch zwierzaka od ruchu człowieka, dzięki czemu nie będziemy musieli się obawiać o fałszywie wywoływane alarmy. Jednak, aby prawidłowo dobrać czujki i zainstalować je we właściwym miejscu należy zapoznać się z kilkoma zasadami.

Jak rozmieścić czujki?

W pomieszczeniach, w których np. są przeciągi, nawiewy z klimatyzacji czy też napływ ciepłego powietrza z kominka, warto zamontować czujki dualne. Jeżeli czujkę PIR zamontowalibyśmy w miejscu, w którym występują nawiewy powietrza, mogłoby to przyczyniać się do wywoływania fałszywych alarmów. Czujki PIR najlepiej ustawić z boku trasy wejścia potencjalnego złodzieja. Tak umiejscowiona czujka skutecznie wykryje ruch i uruchomi alarm.