Menu Zamknij

Kwestie, które warto uwzględnić montując okna pcv

remonty Kraków

Sprawa jest prosta: o okna pcv trzeba dbać. Trzeba się nimi zajmować i pilnować, żeby nic złego im się nie stało. Pytanie – jak się do tego zabrać? Od czego zacząć i na czym skończyć? Co robić, kiedy okna pcv zostały zamontowane, a remont dalej trwa?

Po montażu: usunąć folię, zabezpieczyć szyby i okucia

Z oknami jest tak, jak z innymi przedmiotami: kiedy znajdą się w domu, trzeba wyjąć je z opakowania i postawić na miejscu. Problem polega na tym, że okna pcv najpierw wstawiane są na ich miejsce, a dopiero później można zająć się ich rozpakowaniem.

Rozpakowanie to przede wszystkim usunięcie zabezpieczającej folii. Dlaczego ten moment jest tak ważny? Ponieważ folia pozostawiona przez dłuższy czas na oknie przywiera do niego, a zatem im później jest ściągana, tym trudniej to zrobić. Do tego stopnia, że czasem trzeba ją zeskrobywać. A to może spowodować uszkodzenie szyby i profilu.

Co więcej, jeśli folia będzie wystawiona na działanie światła, na obramowaniu okien mogą pojawić się przebarwienia. A to sprawi, że okna pcv nie będą wyglądały tak dobrze, jak jeszcze kilka dni wcześniej – w sklepie lub w katalogu.

Jeśli remont się nie skończył, nie należy zadowalać się jedynie usunięciem folii. Okna pcv muszą bowiem być nadal zabezpieczone. W jaki sposób? Najlepiej – folią. Tyle, że innego rodzaju niż wcześniej. Zadaniem tej folii jest przede wszystkim zapobiec zabrudzeniu szyb i okien zaprawą murarską, farbą czy pianką montażową. Wystarczy więc stworzyć barierę ochronną.

Czego używać do mycia?

Okna pcv, które mimo ochrony zabrudzą się podczas remontu dobrze jest czyścić od razu. W takim wypadku zabrudzenia lżejsze usuwać można za pomocą wody z płynem lub innym środkiem piorącym. Jeśli jednak zabrudzenia są silne, trzeba poprosić o pomoc fachowca. Ten dobierze środki chemiczne najlepsze w takim przypadku.

W żadnym razie nie wolno okien pcv skrobać. Dotyczy to zarówno szyb jak i profili. Nie należy też używać środków czyszczących, które mogłyby je zarysować. Unikać trzeba także drucianych szczotek i innych tego rodzaju przyborów.
W codziennym użytkowaniu dobrze jest stosować środki, których przeznaczeniem jest mycie szkła. Nie wolno stosować środków żrących czy past.

Jak konserwować?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi – regularnie. Raz do roku należy nasmarować ruchome miejsca, a także zasadnicze elementy okucia. Dzięki temu okna będą otwierały się sprawniej i nie zużyją się tak szybko. Jaki smar stosować? Najlepiej – maszynowy bez dodatku żywic czy kwasów.

Z kolei elastyczne uszczelki stosowane w oknach nie wymagają żadnej konserwacji ponieważ w nowoczesnych oknach pcv wykonane są z materiałów odpornych na wpływy pogody czy starzenie. Kiedy zostaną uszkodzone – trzeba je wymienić.

Na co jeszcze uważać?

Okno powinno być wolne od obciążeń. Co to znaczy? Że nie należy wieszać na nim żadnych ciężkich przedmiotów. Wkładanie przedmiotów między skrzydło i futrynę również jest niepożądane.