Menu Zamknij

Dom inteligentny – jak sprawić, aby ochrona takiego domu była solidna i pełna?

Należy wiedzieć, że pośród systemów, w które możemy wyposażyć dom inteligentny, za najistotniejsze uważa się nierzadko te, które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo domowników. Najpierw warto wspomnieć o monitoringu wizyjnym. Warto wiedzieć, że instalacja takiego monitoringu umożliwi nam podgląd na żywo całej posesji – system zaalarmuje nas w przypadku jakichkolwiek prób włamania lub naruszenia prywatności. Co może uzupełnić taki monitoring? Uzupełnieniem tego monitoringu może być system kontroli dostępu z wideodomofonem i zdalnie sterowanymi furtkami, bramą, oknami i zamkami z czujnikiem otwarcia.

Jakie możliwości daje nam taki uzupełniony monitoring?

Należy wiedzieć, że monitoring uzupełniony o inteligentny wideodomofon i system kamer współpracujący z urządzeniami mobilnymi pozwala kontrolować dom i jego otoczenie bez względu na to, gdzie w danym czasie się znajdujemy. Łączy się ze smartfonem (na którym zainstalowana jest odpowiednia aplikacja), za pośrednictwem internetu. Wyświetla obraz z kamery, która zamontowana jest przy wejściu. Umożliwia też komunikację głosową oraz wideo ze znajdującą się tam osobą, a także zdalne zwalnianie rygla i otwieranie furtki lub bramy. Dzięki temu (kiedy jesteśmy daleko poza domem) możemy umożliwić wejście na posesję zaufanym osobom, na przykład dziecku, które zapomniało kluczy, kurierowi aby mógł zostawić przesyłkę czy ogrodnikowi opiekującemu się roślinami. Bardzo interesujące jest to, że osoba, która próbuje się dostać na posesję, nie dowie się że nie ma nas w domu (jako właścicieli) i rozmowa jest prowadzona na przykład z odległego krańca ziemi. Możliwe jest przesyłanie obrazu z kamery nawet na kilka telefonów, zapisywanie zdjęć oraz rejestracja filmów z rozmowy, a także wgląd w historię połączeń. Obecnie nowoczesne kamery posiadają wysoką rozdzielczość a rejestrowany przez nich obraz jest bardzo szczegółowy i pracują również po zmroku. Jakie ma funkcje dodatkowe taki system wideo? Należy wiedzieć, że jedną z funkcji dodatkowych, w które może być wyposażony system wideo, jest pamięć, która umożliwia zapisywanie i przechowywanie krótkich filmików lub zdjęć osób dzwoniących do drzwi, kiedy domowników nie ma akurat w domu. Również możemy znaleźć modele wideodomofonów z funkcją „nie przeszkadzaj”, które pozwala na pewien czas wyłączyć dzwonek, aby nie zakłócał spokój. Pośród nowinek technologicznych znajdują się na przykład funkcja automatycznego rozpoznawania twarzy albo czytnik biometryczny skanujący odcisk palca osoby próbującej otworzyć wejście na posesję. Należy wiedzieć, że posesję należałoby również wyposażyć w detektory ruchu (w końcu zamierzamy mieć pełną i solidną ochronę), które będą czuwać podczas naszej nieobecności, a w przypadku wykrycia jakiejkolwiek aktywności wyślą informację lub nagranie wideo pozwalające szybko zweryfikować, co się dzieje na miejscu. Ponadto system może też być skonfigurowany w ten sposób, aby mógł powiadamiać również zaufane osoby znajdujące się w bliskiej okolicy (na przykład wskazanych przez nas sąsiadów). Warto też wiedzieć, że inteligentny dom jest w stanie podjąć próbę odstraszania włamywaczy. W jaki sposób? W razie wykrycia ruchu lub próby otwarcia drzwi czy okna zostaną włączone takie elementy jak: sygnalizacja alarmowa oraz oświetlenie. Natomiast wewnątrz domu możemy rozmieścić zdalnie kontrolowane czujniki zadymienia, wilgoci, gazu i czadu, dwutlenku węgla, które dbają o bezpieczeństwo przebywających wewnątrz osób. 

Te czujniki pomogą nam zapobiec powstaniu pożaru (aktywowane są alarm i powiadamianie), zalaniu (główne zawory wodne zamkną się automatycznie), a nawet zatruciu tlenkiem węgla (uruchomione jest powiadamianie z jednoczesnym otwarciem okien i włączeniem wentylacji). Ponadto o co może zadbać taki inteligentny dom? Należy wiedzieć, że zadba również o bezpieczeństwo i zdrowie przebywających wewnątrz dzieci. Pozwoli nam (jako rodzicom) sprawdzać widok z kamery znajdującej się w pokoju dziecka, a w przypadku wykrycia na zewnątrz smogu, automatycznie zamknie okna oraz uruchomi nawilżacz oraz oczyszczacz powietrza.