Zarządzanie flotą pojazdów – monitoring GPS

kategoria: Systemy bezpieczeństwa

Zarządzanie flotą pojazdów nie jest sztuką prostą, a często we flocie znajduje się wiele pojazdów. Wiedza na temat obecnej lokalizacji jest bardzo przydatna i znacząco ułatwia kierowania cały procesem spedycyjnym. Czym jest zatem monitoring gps ? Czy warto go używać ? Jak możemy wdrożyć go w swojej firmie ? Odpowiedzi na te pytania i przydatne informacje w dalszej części tekstu.

Czym jest monitoring gps ?

Monitoring gps pojazdu to małe urządzenie elektroniczne, które umieszcza się w samochodzie dostawczym lub ciężarowym. Przesyła on na bieżąco sygnał do na stronę internetową programu, na której dyspozytor firmy je odczytuje. System ten działa dzięki zwykłej karcie SIM, która odpowiada za łączność z internetem oraz moduł GPS, który uzyskuje dane o swoim położeniu. Sygnał dociera w czasie rzeczywistym bez opóźnień, co jest bardzo pomocne. Instalacja urządzenia wymaga jego umieszczenia w aucie i włączenia przesyłania danych. Lokalizator gps możemy położyć tam, gdzie nie będzie przeszkadzał. Nie Musimy też łączyć urządzenia z elektroniką samochodu lub innymi elementami.

System GPS

Jakie niesie ze sobą korzyści system GPS ?

Korzyści, jakie płyną z używania systemu monitoringu GPS — jest wiele. Pierwszą z nich jest wiedza na temat, gdzie aktualnie znajdują się wszystkie auta. To bardzo duży atut, gdyż dyspozytor widzi na mapie w czasie rzeczywistym, gdzie znajdują się auta, czy się poruszają oraz jaką trasę przebył i czy realizują plan spedycyjny. Jest to szczególnie przydatne, jeśli zarządzamy dużą liczbę pojazdów.

System zarządzania gps jest bardzo pomocny na polu planowania przyszłych tras. Dyspozytor na bieżąco widzi pozycje każdego z kierowców i może oszacować ile czasu zajmie mu dotarcie do konkretnego miejsca. W ten sposób może obliczyć, kiedy będzie mógł podjąć następny kurs i odpowiednio zarządzać towarami w firmie.

Dane uzyskane poprzez monitoring GPS mogą posłużyć również do przeanalizowania odbytych kursów. W ten sposób dużo łatwiej jest ułożyć inne — bardziej ekonomiczne trasy i zaoszczędzić sporo czasu lub paliwa. Dane takie dostarczają informacje o średniej prędkości czy korkach występujących na danych drogach.

W jaki sposób wdrożyć monitoring GPS ?

Na rynku istnieje wiele firm, które oferują tego typu usługi. Wystarczy wybrać te, które znajdują się w pobliżu naszej firmy i umówić się na rozmowę. Warto przed podpisaniem umowy porównać kilka ofert, gdyż za te same usługi w konkurencyjnej firmy możemy płacić sporo mniej. Jeśli jesteśmy w stanie sami zainstalować ten system, możemy samodzielnie kupić nadajniki w specjalistycznych sklepach i skonfigurować system.

© 2021 DOSYSTEM.PL | D.O SYSTEM - WordPress Theme by WPEnjoy