Monitoring GPS – Wrocław

Każda duża firma, w celu niezależności, a także redukcji kosztów posiada własne samochody. W celu poprawienia efektywność oraz prowadzenia monitoringu, a także statystyk firmy stosują wszelkiego rodzaju systemy monitoringu GPS.

Lokalizacja pojazdów wpływa na poprawę i usprawnienie całego procesu planowania trasy przejazdu, jak również pozwala kontrolować zachowanie wymaganych przerw przez kierowców. W ostatnim czasie standardem stało się instalowanie sondy paliwowej zintegrowanej z modułem GPS. Przekłada się to na sposób ekonomicznej jazdy, gdyż firma transportowa może w ten sposób łatwo zidentyfikować pracowników, którzy jeżdżą w sposób mało oszczędny i natychmiastowo zareagować, bądź wprowadzić ograniczenia paliwowe. Jest to bardzo istotne ze względu na to, że koszty paliwa stanowią obecnie ok. 40% całkowitych kosztów utrzymania firm transportowych

Aktualnie na rynku funkcjonuje spora ilość firm prześcigających się w usprawnieniu procesu, jakim jest monitoring GPS. Zasada działania pozostaje niezmiennie taka sama, różne są tylko oferowane przez poszczególne firmy rozwiązania technologiczne i ciągle wprowadzane nowości mające na celu usprawnienie monitorowania pojazdów. Samochód zostaje wyposażony w lokalizator, który na bieżąco wysyła swoją pozycję poprzez sieć GSM do centralnego serwera. Klienci korzystający z takich usług w celu śledzenia i zarządzania swoją flotą muszą połączyć się z serwerem, wykorzystując do tego specjalną aplikację lub stronę internetową. Urządzenia oprócz śledzenia pozycji często również wyposażone są dodatkowo w czujniki – wspomniana wcześniej sonda paliwowa, jak również czujnik zapalania silnika, czy nawet otwierania drzwi..

Wszystko wydaje się bardzo proste i ułatwiające kierowanie firma jak też pracę kierowcy. Nie mniej jednak może powstać pytanie, czy taki system monitoringu GPS jest legalny, i nie łamie przepisów ?

Czy monitoring GPS w pojazdach jest legalny?

Monitoring GPS jest wykorzystywany przez przedsiębiorców do inwigilacji pracowników, do sprawdzania którymi ścieżkami podążają kierowcy samochodów firmowych oraz z jakimi prędkościami się poruszają po drogach. O ile kontrola przestrzegania przez pracowników przepisów ruchu drogowego nie budzi moralnych wątpliwości, o tyle ukryte podglądactwo jest zabronione literą prawa.
W kłopoty wpędzają się te firmy, które czyhając na przyłapanie pracowników, na grzeszkach związanych z wykorzystywaniem samochodów służbowych do celów prywatnych montują GPS nie informując o tym załogi.
Zgodnie z prawem, pracodawca ma prawo zainstalować w swoich pojazdach monitoring GPS, nie zwalnia go to jednak z obowiązku poinformowania o tym fakcie pracowników korzystających z monitorowanego pojazdu. Co więcej, pracodawca jest zobowiązany do wyjaśnienia pracownikom, w jaki sposób zebrane dane będą wykorzystywane oraz musi zabezpieczyć dane osobowe, które zostały zebrane przy okazji monitoringu.

Podsumowując systemy monitoringu GPS, są sporym udogodnieniem nie tylko dla pracodawców, ale także dla kierowców. Ciągły rozwój technologii pozwala na zastosowanie coraz to nowszych modułów i śledzenie najdrobniejszych szczegółów podczas przemieszczania się pojazdu. System taki jest całkowicie legalny, pod warunkiem zachowania pewnych norm, oraz praw, jakie przysługują kierowcy.

© 2021 DOSYSTEM.PL | D.O SYSTEM - WordPress Theme by WPEnjoy