Menu Zamknij

W jaki sposób należy dobrać centralę alarmową do remontowanego domu?

Srebrna siatka na zielonym tle D.O SYSTEM

Warto zdecydować się na instalację alarmową, kiedy remontujemy dom. Dlaczego? Bowiem jest to świetna ku temu okazja, zwłaszcza w przypadku tradycyjnej wersji przewodowej, której montaż należy przeprowadzić przed pracami wykończeniowymi. Także interesującą opcją są systemy bezprzewodowe lub hybrydowe (łączące zalety obu typów układów).

Umożliwiają nam bowiem bezinwazyjne rozbudowywanie instalacji w przyszłości. Z jakich znów elementów powinien składać się system? Generalnie, w dużym uproszczeniu możemy przyjąć, że w skład podstawowego systemu alarmowego wchodzi: centrala alarmowa, urządzenia sterujące (piloty, manipulatory), czujki ruchu, sygnalizatory oraz moduły komunikacyjne. Pamiętajmy, że centrala alarmowa to serce i mózg instalacji – powinna być dobierana do wielkości budynku (liczby i przeznaczenia pomieszczeń) oraz do rodzaju funkcji, jakie mają być realizowane przez system. Kiedy spotkamy się z instalatorem, wtedy warto podać mu jak najwięcej praktycznych informacji dotyczących domowników – ich przyzwyczajeń, rytmu dnia, upodobań. Te informacje ułatwią mu działanie i na tej podstawie dobierze on produkty i ich konfigurację, aby jak najlepiej spełniały oczekiwania właścicieli, zapewniając im bezpieczeństwo oraz wygodę. O co warto jeszcze zapytać instalatora? Warto zapytać go też o czujki dodatkowe, na przykład detektory dymu i ciepła, zalania, czy czujki gazów. Warto również wiedzieć, że nowoczesne centrale alarmowe mogą realizować zadania automatyki domowej w stopniu podstawowym, lub po zintegrowaniu z urządzeniami KNX (międzynarodowy standard zaawansowanej automatyki) – w wersji rozszerzonej.

A w jaki sposób możemy zarządzać wszystkimi funkcjami systemu alarmowego, a także automatyki? Należy wiedzieć, że wszystkimi funkcjami systemu alarmowego, a także automatyki, możemy zarządzać zdalnie, za pośrednictwem aplikacji mobilnej (z dowolnego miejsca), albo lokalnie, korzystając z manipulatora (na przykład dotykowego z interfejsem graficznym).