Srebrna siatka na zielonym tle D.O SYSTEM

W jaki sposób należy dobrać centralę alarmową do remontowanego domu?

Warto zdecydować się na instalację alarmową, kiedy remontujemy dom. Dlaczego? Bowiem jest to świetna ku temu okazja, zwłaszcza w przypadku tradycyjnej wersji przewodowej, której montaż należy przeprowadzić przed pracami wykończeniowymi. Także interesującą opcją są systemy bezprzewodowe lub hybrydowe (łączące zalety obu typów układów).

Umożliwiają nam bowiem bezinwazyjne rozbudowywanie instalacji w przyszłości. Z jakich znów elementów powinien składać się system? Generalnie, w dużym uproszczeniu możemy przyjąć, że w skład podstawowego systemu alarmowego wchodzi: centrala alarmowa, urządzenia sterujące (piloty, manipulatory), czujki ruchu, sygnalizatory oraz moduły komunikacyjne. Pamiętajmy, że centrala alarmowa to serce i mózg instalacji – powinna być dobierana do wielkości budynku (liczby i przeznaczenia pomieszczeń) oraz do rodzaju funkcji, jakie mają być realizowane przez system. Kiedy spotkamy się z instalatorem, wtedy warto podać mu jak najwięcej praktycznych informacji dotyczących domowników – ich przyzwyczajeń, rytmu dnia, upodobań. Te informacje ułatwią mu działanie i na tej podstawie dobierze on produkty i ich konfigurację, aby jak najlepiej spełniały oczekiwania właścicieli, zapewniając im bezpieczeństwo oraz wygodę. O co warto jeszcze zapytać instalatora? Warto zapytać go też o czujki dodatkowe, na przykład detektory dymu i ciepła, zalania, czy czujki gazów. Warto również wiedzieć, że nowoczesne centrale alarmowe mogą realizować zadania automatyki domowej w stopniu podstawowym, lub po zintegrowaniu z urządzeniami KNX (międzynarodowy standard zaawansowanej automatyki) – w wersji rozszerzonej.

A w jaki sposób możemy zarządzać wszystkimi funkcjami systemu alarmowego, a także automatyki? Należy wiedzieć, że wszystkimi funkcjami systemu alarmowego, a także automatyki, możemy zarządzać zdalnie, za pośrednictwem aplikacji mobilnej (z dowolnego miejsca), albo lokalnie, korzystając z manipulatora (na przykład dotykowego z interfejsem graficznym).