Czujnik Czadu – Zatrucie tlenkiem węgla: co warto o nim wiedzieć?

Nie ma barwy, nie ma woni, stąd też ryzyko zatrucia się nim jest ogromne. Czad, czyli tlenek węgla, to podstępny morderca, który każdej zimy staje się przyczyną wielu ludzkich dramatów. Zatrucie tlenkiem węgla często kończy się śmiercią.

Jak należy reagować w chwili, gdy stwierdzimy pierwsze objawy takiego zatrucia? W jaki sposób postępować, aby ryzyko wystąpienia takiego problemu ograniczyć do minimum?

Sprawne piecyki, dobrze działająca wentylacja oraz kominy to podstawa. Jeśli te elementy są w odpowiednim stanie, ryzyko zaczadzenia się staje się znacznie mniejsze. Nie można jednak ignorować tak ważnej kwestii, jaką jest podstawowa wiedza medyczna. Często zdarza się, że osoby przekonane o sprawności swych piecyków oraz kominów, ignorują pierwsze objawy zatrucia czadem. A to właśnie zwrócenie uwagi na pierwsze dolegliwości może uratować nam życie. Jakie objawy są więc najbardziej charakterystyczne dla zatrucia czadem?

Zatrucie czadem objawia się w pierwszej kolejności narastającym bólem głowy. z czasem zaczynają się pojawiać mdłości, osłabienie czy też szum w uszach. Im dłużej przebywamy w zaczadzonym pomieszczeniu, tym więcej problemów. Przyspieszone tętno, coraz poważniejsze problemy z oddychaniem – to objawy, których nie można ignorować. Następnym symptomem jest bowiem utrata przytomności, która oznacza jedno – zdanie się na pomoc innych. A ta nie zawsze przychodzi na czas. Pamiętajmy zatem, że w chwili zaobserwowania takich niepokojących sygnałów, powinniśmy jak najszybciej zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza. Można otworzyć okno i wezwać pomoc, można wyjść na dwór…

 

Problem z czadem powinien być przede wszystkim zgłoszony, w celu rozwiązania problemu i zapewnienia sobie bezpieczeństwa na przyszłość. A co zrobić w chwili, gdy to my będziemy musieli zaopiekować się osobą, która przebywała za długo w zaczadzonym pomieszczeniu? Wezwanie lekarza to ważna sprawa, podobnie zresztą jak wyprowadzenie poszkodowanego na świeże powietrze. Jeśli jednak pacjent jest nieprzytomny, musimy udzielić mu pierwszej pomocy, której ważnym elementem jest sztuczne oddychanie.
© 2021 DOSYSTEM.PL | D.O SYSTEM - WordPress Theme by WPEnjoy