Źródłem inspiracji dla twórców idei domu inteligentnego był niepohamowany rozwój branży IT.
Technologie z branży informatycznej zarządzają np. systemami, w które są wyposażone nowoczesne budynki. Wspomagają coraz wydajniejsze systemy automatyki budynkowej.
1. Co było na początku?
Na początku dwudziestego wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej zrodził się pomysł inteligentnego budynku. Na początku był zaledwie chwytem marketingowym, służącym handlowcom w łatwiejszej sprzedaży domów. Z czasem stał się realnym odzwierciedleniem możliwości przemysłu i technologii.
2. BMS, co to jest?
Jest to System Zarządzania Budynkiem. Skrót pochodzi od angielskiego rozwinięcia. Składa się z systemów automatyki budynkowej. Każda część znajduje się pod kontrolą centrali sterującej. Możliwość centralnego sterowania daje płynność działania i oszczędności.
BMS można podzielić na część:
a) związaną z zasilaniem i transportem energii, czyli
- sieć przewodów
- zabezpieczenia prądowe
- węzły instalacyjne, czyli rozdzielnice
- sieć oświetleniową
- system podtrzymania zasilania w skrócie UPS
- monitoring CCTV zewnętrzny i wewnętrzny
- sekcja urządzeń pomiarowych
b) audyt systemów komfortu tzn. zarządzanie
- klimatyzatorami
- wentylacją
- oświetleniem
- ogrzewaniem
- systemami audio i wideo
- parkingami
oraz
- emulacja obecności
3. Korzyści, które płyną z zastosowania BMS
a) celem kardynalnym jest zapewnienie wygody. Automatyzacja pozwala zrezygnować z ciągłego powtarzania czynności prostych, monotonnych i czasami uciążliwych. Zmyślność inteligentnych domów zadbać o poczucie najwyższego komfortu. Najlepiej działa na wyobraźnię sposób, w jaki można zarządzać dostępnymi zasobami. Sprawia, że wszystko wygląda jak scena z filmów o przyszłości techniki. Do kontroli urządzeń zastosowanych w smartdomu wystarcza mobilny smartfon.
b) inteligentny dom zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa.
c) komfort daje oszczędności. I choć to brzmi nieprawdopodobnie, to dzięki optymalizacji i integracji, możliwe jest wygenerowanie oszczędności i to wcale niemałych.
3. Czy są jakieś niedogodności
Wynikają one jedynie z konieczności wyboru jednego z rodzajów sieci. Mamy do wyboru przewodowa lub bezprzewodową. Pierwsza wrażliwa jest na zakłócenia powstające w przewodach. Druga cierpi z powodu tłoku w nielicencjonowanym paśmie eteru.