Menu Zamknij

Bezpieczna praca w sieci Internet

sieciowe urządzenia aktywne,data center

Wielu użytkowników domowych korzystając z komputera obawia się zagrożeń podczas pracy w sieci Internet. Biorąc pod uwagę rosnące tempo życia (szczególnie w takich miastach jak Kraków ) i wymagania, jakie stawiane są ludziom, co raz częściej szukają szybkich i łatwych sposobów na rozwiązanie trudnych problemów.

Tutaj z pomocą przychodzi Internet. W sieci Internet użytkownik może uzyskać natychmiastowy dostęp do wiedzy oraz większości usług. Może zamówić kuriera, taksówkę, kupić bilety, zrobić przelewy, poznać nowe osoby, nawet niektóre uczelnie oferują naukę zdalną. Z racji tego, że wiele usług można zrealizować On-Line, użytkownicy są narażeni na wiele zagrożeń.

Jednym z zagrożeń jest otrzymywany spam na skrzynce pocztowej.

Firmy świadczące usługi pocztowe posiadają skonfigurowane filtry anty spam. Jednak twórcy wiadomości rozwijają się, potrafią obejść zabezpieczenia skrzynek pocztowych. Spam w najlepszym wypadku może przesyłać do użytkowników niegroźne, informacyjne reklamy. Jednak zdarzają się niechciane wiadomości, które przesłane zostały z załącznikami. Co należy zrobić, jeśli przyjdzie wiadomość z załącznikiem niewiadomego pochodzenia?
W takim wypadku należy powstrzymać się od uruchomienia dołączonego załącznika! Ponieważ w załączniki może znajdować się złośliwa aplikacja. Dołączona aplikacja może wykonywać różne czynności. Może zainstalować reklamę do systemu, w której treści będą znajdować odnośniki do stron pornograficznych. Dodatkowo może zainstalować pop-up, w którym pozostaniemy poinformowani, że mamy wpłacić pieniądze, w zamian za to, np. nie zostaniemy zgłoszeni na policję. Albo złośliwe oprogramowanie szyfrujące wszystkie dokumenty na partycjach dysków twardych! Jedynym darmowym sposobem naprawy po zaszyfrowaniu dużej ilości plików jest odtworzenie plików z kopii zapasowej. Jak widać powyżej, należy zachować szczególną ostrożność podczas pracy z pocztą e-mail, której nadawcy nieznani.

Kolejnym zagrożeniem jest phishing.

Phishing polega na podszyciu się przestępcy pod inną osobę lub instytucję, w celu uzyskania informacji, np. numerów kart kredytowych, czy danych do logowania. W praktyce taka osoba przesyła wiadomość mailową – spam, w którym prosi o podanie danych logowania, np. do banku. Dodatkowo może w wiadomości przesłać link użytkownikowi prowadzący do fikcyjnej strony internetowej, która wygląda podobnie do strony, którą użytkownik chciał wyświetlić. W ten sposób crackerzy mogą wyłudzić dane osobowe, rachunków bankowych, bądź poprowadzić użytkownika do określonych działań. Jedynym sposobem na zabezpieczenie przed phisingiem jest edukacja użytkowników. Banki często wysyłają informację z informacją – bank nigdy nie prosi o podanie danych osobowych w mailu i ze względu bezpieczeństwa proszą o kontakt z biurem obsługi klienta.

Kolejnym zagrożeniem w sieci Internet jest korzystanie ze słabych haseł dostępu do usług, tym bardziej jeśli we wszystkich usługach hasło jest takie samo.

Słabym hasłem dostępu są przewidywalne wyrazy, które można znaleźć w słowniku, np. „wiosna”. Ten sam wyraz można zapisać w postaci: „W1osna$!”. Takie hasło jest bardzo trudne do odgadnięcia. Skutecznym sposobem zabezpieczenia jest stworzenie dla każdej usługi różnego hasła, złożonego z co najmniej 8 znaków, cyfr, znaków specjalnych, np. „$”, małych i dużych liter. Stosowanie prostych i tych samych haseł jest niebezpieczne, ponieważ gdy cracker zdobędzie informację, z jakich usług użytkownik korzysta, może uzyskać dostęp do wszystkich usług.

Kolejnym zagrożeniem podczas korzystania z sieci Internet jest posiadanie luk w oprogramowaniu oraz systemie operacyjnym.

By zabezpieczyć komputer, należy na bieżąco instalować wszystkie poprawki bezpieczeństwa dostarczane przez producenta systemu operacyjnego oraz oprogramowania.

Chroniąc komputer należy posiadać skuteczny program antywirusowy oraz firewall. Dodatkowo należy dbać o regularną aktualizację definicji wirusów oraz konfiguracji. Dobrze skonfigurowany program antywirusowy potrafi poinformować użytkownika o zagrożeniem, zanim wirus zainfekuje komputer. Dodatkowo potrafi poinformować o phishingu, zainfekowanym załączniku w poczcie internetowej. Natomiast firewall sprawdza ruch sieciowy, zabezpieczając komputer przed nieautoryzowanym dostępem crackerów.