Inteligentne budynki Warszawa

Nowe technologie, szczególnie te z branży IT posuwają rozwój przemysłu na wielu polach. Budownictwo jest miejscem, gdzie spotyka się wiele idei. Choćby te z zakresu zarządzania np. systemami, dozorującymi budynki.

1. Historia pomysłu

Idea domu inteligentnego zrodziła się w Stanach Ameryki Północnej na początku dwudziestego wieku. Na początku, z braku poparcia w technologii i przemyśle stanowiła nowinkę techniczną i wabik dla klientów stosowany przez rzutkich deweloperów zza oceanu. Dopiero od niedawna rozwiązania systemowe stały się realne do zrealizowania. I w wielu obiektach przemysłowych i mieszkalnych znajdują zastosowanie systemy automatyki budynkowej.

2. Co to jest BMS?

Skrót zapożyczono z języka angielskiego i oznacza System Zarządzania Budynkiem. W jego skład wchodzi wiele systemów automatyki w budynkach, podnoszącej komfort pracy i życia przebywających tam ludzi. Każdy sektor pracuje pod kontrolą centralnej jednostki sterującej. Co daje możliwość płynnego działania i oszczędności związane z brakiem decyzyjnych i wykonawczych kolizji.

Można go podzielić na:
a) sekcję związaną z zasilaniem
b) transportem energii, czyli, sieć przewodów, zabezpieczenia, rozdzielnice, oświetlenie, dział podtrzymania zasilania w skrócie, monitoring na zewnątrz i wewnątrz i opomiarowanie.

c) zarządzanie systemami komfortu
− oświetlenie
− ogrzewanie
− wentylacja
− klimatyzacja
− układy audiowizualne
− miejsca parkingowe
− imitacja obecności

2. Korzyści płynące z zastosowania systemu

a) najważniejsze to zapewnienie wygody użytkownikom. Można pominąć konieczność wykonywania czynności powtarzalnych. Niektóre z nich są odrobinę uciążliwe. Do kontrolowania poszczególnych urządzeń można zastosować urządzenie mobilne. Smartfony są wyposażone w programy pozwalające dowodzić na odległość wszystkimi zainstalowanymi aparatami.

b) smartdom daje mieszkańcom i użytkownikom poczucie bezpieczeństwa.

c) dzięki optymalizacji i zintegrowaniu wszystkich elementów systemu, możliwe jest wyciśnięcie znacznych oszczędności.

3. Czy są jakieś minusy

Niedogodności wynikają z konieczności wyboru jednego z rodzajów topologii sieci. Można wybierać bezprzewodową lub przewodową. Druga niestety wrażliwa jest na zakłócenia wzbudzane w przewodach. Pierwsza korzysta z nielicencjonowanego pasma częstotliwości, w którym panuje przeogromny tłok.

Zobacz jeszcze:

© 2021 DOSYSTEM.PL | D.O SYSTEM - WordPress Theme by WPEnjoy