Menu Zamknij

Jak wybrać alarm domowy?

przewody alarmowe

Jeżeli zależy Ci na tym, aby system alarmowy służył Ci przez naprawdę długie lata, to powinieneś zadbać o to, aby był on doskonale dopasowany nie tylko do samego budynku, ale przede wszystkim do potrzeb domowników – jesteś ciekaw jak to zrobić? Podpowiadamy!

Zdefiniuj potrzeby

Podstawowe pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, jeżeli zastanawiasz się nad instalacją alarmu brzmi: co dokładnie chciałbyś zabezpieczyć – obiekty, które chcemy chronić, dzielą się bowiem na trzy podstawowe kategorie: małe (np. garaż czy domek letniskowy), średnie (np. dom lub mieszkanie) oraz duże (np. biura), które nie są obiektem zainteresowań tego artykułu. W tym miejscu trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że dla każdego z tych obiektów przewidziane zostały inne rozwiązania, jeżeli chodzi o alarmy, stąd tak ważne jest określenie czy interesuje nas zabezpieczenie garażu, czy całego domu.

Kolejna sprawa to funkcje systemu alarmowego, które są dla nas szczególnie istotne. W systemach alarmowych przeznaczonych dla domów mieszkalnych stosuje się przede wszystkim czujki, które odpowiadają za wykrywanie ruchu. Do wyboru mamy czujki standardowe bądź dualne, które nie powodują uruchamiania alarmu na skutek zmian temperatury czy też powstania przeciągu w pomieszczeniach. Czujki są najbardziej popularnym rozwiązaniem głównie dzięki temu, że są one najbardziej uniwersalne – wykryją one nieproszonych gości niezależnie od sposobu, w jaki dostali się do naszego domu czy też mieszkania. Same czujki to jednak za mało, specjaliści zalecają, aby zastosować dodatkowe kontaktrony, które umieszcza się w oknach i drzwiach. Ich zadaniem jest wzbudzanie alarmu, kiedy okna lub drzwi są otwierane. Kontaktrony to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwala ono bowiem na poruszanie się po domu bez konieczności wyłączania alarmu, co sprawia, że spokojnie może on być aktywny także wtedy, gdy śpimy (oczywiście musimy pamiętać o tym, że nie możemy wówczas otwierać drzwi i okien).

Jeżeli zależy nam na jeszcze większym stopniu ochrony, to możemy się zastanowić nad zakupem czujek reagujących np. na tłuczenie szkła, warto jednak pamiętać o jednej najważniejszej zasadzie – alarm nie powinien być droższy niż mienie, którego ma strzec, tak, więc jeżeli nie trzymamy w domu dużej ilości gotówki czy cennych dzieł sztuki nie ma co przesadzać z rozbudowywaniem systemu alarmowego

Na co zwracać uwagę wybierając system alarmowy?

Na rynku spotkać się można aktualnie z systemami alarmowymi, które można kupić za mniej niż kilkaset złotych, niestety jednak bardzo często okazuje się, że z ich unieszkodliwieniem może sobie poradzić praktycznie każdy, a co dopiero wytrawny złodziej. Na co więc zwracać uwagę, aby wybrać rozwiązanie, które się sprawdzi?

Dobry alarm to taki, który posiada ochronę przed sabotażem, a więc usunięciem czujki bez wywołania alarmu. Godne polecenia są przede wszystkim czujki z tamperami, które sprawiają, że kiedy intruz będzie chciał je usunąć, to wzbudzi się alarm. Sabotażu można dokonać jednak nie tylko mechanicznie, ale także zakłócając sygnał radiowy, co w dzisiejszych czasach nie stanowi większego problemu. Dobrej jakości systemy alarmowe posiadają jednak dwukierunkową komunikację między elementami alarmu, co pozwala na wykrywanie wszelkich zakłóceń i informowanie o tym użytkownika.

Systemy Monitoringu Wizyjnego (CCTV) Kraków

UWAGA!

Bardzo często producenci informują o komunikacji dwukierunkowej, jednak nie dotyczy ona czujek, a jedynie pilota i manipulatora. Warto zwracać na to uwagę i wybierać rozwiązania, które obejmują także czujki.

Ważną kwestią jest także zabezpieczenie sygnału w systemie alarmowym. Dobrej klasy alarmy szyfrowane są kodem dynamicznym zmiennym, co sprawia, że każdy sygnał jest inny, a to nie pozwala na ich skopiowanie i późniejsze zastosowanie.

Montaż ma znaczenie

Ostatnia kwestia, którą warto poruszyć to montaż systemu alarmowego w naszym domu. Wiele osób dochodzi do wniosku, że skoro wystarczy jedynie rozmieścić elementy w określonych miejsca w domu, to nie ma potrzeby korzystania z usług fachowca, my jednak polecamy skorzystanie z porady ekspertów, którzy pomogą nam dobrać alarm odpowiedni do naszych potrzeb, a później odpowiednio go zamontują. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań oraz ogromna rozpiętość cenowa mogą bowiem sprawić, że wybierzemy system alarmowy, kierując się głównie jego ceną, a to może doprowadzić do sytuacji, kiedy alarm będzie zupełnie niedopasowany do naszych potrzeb lub po prostu nieskuteczny.